Tureckou zahraničně-politickou prioritou posledních let je jednoznačně vstup do EU (Asociační dohodu s EHS podepsala Ankara již v r. 1963). Na summitu EU v Helsinkách (1999) získalo Turecko kandidátský statut, ale samotné zahájení negociací bylo několik let odkládáno. Až summit 17. 12. 2004 v Bruselu rozhodl, že k zahájení rozhovorů dojde 3. 10. 2005, avšak některé z jeho podmínek jsou pro Ankaru hůře stravitelné (např. otevřený konec negociací, trvalé derogace, zpřístupnění letišť a přístavů pro kyperské lodi a letadla).
Dne 29. 7. 2005 byl v Bruselu podepsán Dodatkový protokol k Ankarské dohodě. Po podpisu protokolu vydalo Turecko jednostranné prohlášení, v němž odmítlo uznání Kyperské republiky jakož i zpřístupnění svých přístavů a letišť pro kyperské lodi a letadla.
Historie vztahů Turecka s EU sahá do roku 1963, kdy Turecko uzavřelo asociační dohodu s EHS. Na Helsinském summitu EU v roce 1999 bylo Turecko spolu s dalšími zeměmi začleněno do skupiny kandidátských zemí. V prosinci 2004 na Bruselském summitu bylo rozhodnuto o začátku přístupových jednání ke 3. říjnu 2005.Negociace začaly cca 10-ti měsíčním screeningovým obdobím, jež bylo zahájeno 20 .10. 2005. V roce 2006 došlo ke komplikacím ve vztahu mezi Tureckem a Evropskou unií. Kromě politických příčin v některých ČS EU a diskutované otázky absorpční schopnosti EU se jednalo zejména o odmítnutí turecké vlády ratifikovat dodatek k Ankarskému protokolu – rozšíření Celní unie o 10 nových členů EU (vč. řeckého Kypru, který turecká administrativa neuznává). V důsledku toho přerušila EU přístupová jednání v 8 kapitolách. Především díky konstruktivnímu přístupu EK, Německa jako předsednické země i Turecka se podařilo udržet TR ve vyjednávacím procesu.
Již v r. 1952 si Turecko zajistilo bezpečnost členstvím v NATO. Snaží se i o rozšíření svazků s islámskými a blízkovýchodními státy v rámci Organizace islámské konference (OIC, od r. 2004 je jejím předsedou Turek Ekmeleddin Ihsano?lu). Má také zájem o Balkánský poloostrov, mj. i vzhledem k početné turecké komunitě. Je zakládajícím členem Organizace černomořské hospodářské spolupráce (BSEC) a D-8 (Developing Countries). Usiluje o prioritní roli mezi turkickými (turkofonními) republikami. Snaží se o zlepšení vztahů se sousedním Řeckem, přes sérii expertních jednání se však nedaří překonat spory v Egejském moři a více než 26 let zůstává nevyřešen také kyperský problém. S určitými výhradami zůstávají nadále nejvýznamnějšími politickými spojenci USA a Izrael, i když vztahy již nedosahují podobně nadstandardní úrovně jako v minulých letech. Novým jevem je postupné sbližování se sousedními muslimskými zeměmi Blízkého východu. Známky revitalizace jeví také relace s dosavadním regionální rivalem Ruskem.
Turecko je zakládajícím členem OECD (1960), asociovaným členem EU od r. 1963 a od prosince 1999 kandidátskou zemí pro vstup do EU. Od 1. 1. 1996 platí celní unie Turecka s EU. Je jedním z vůdčích členů Organizace islámské konference (OIC), která získala pro Turecko v r. 2004 nový význam, když se jejím předsedou se stal Turek Ekmeleddin Ihsano?lu. Ankara je také zakládajícím členem (resp. iniciátorem vzniku) D-8 , tj. seskupení osmi islámských zemí (D-8 byla ustavena na vrcholné schůzce v Istanbulu v červnu 1997). Turecko je členem IMF (Mezinárodní měnový fond) a IBRD (Světová banka). Spolu s Rumunskem je vůdčí silou v BSEC (Organizace černomořské hospodářské spolupráce), snaží se o všestrannou aktivizaci činnosti tohoto seskupení. Je členem Rady Evropy od roku 1949 a členem OBSE. Turecko je i aktivním členem ECO (Organizace ekonomické spolupráce), která sdružuje nearabské země Blízkého Východu (kromě Izraele) a Střední Asie. Dále je členem OSN, FAO, IAEA, ILO, ITU, UNESCO, WHO a WTO.
Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) - mimo smluv dle kap. 7.1.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Elbrus (5642m.n.m), nejvyšší hora Evropy, byla po několik let mou „fatamorgánou“. Čím víc mě zaměstnávala myšlenka zdolat ji, tím víc mi připadalo „obyčejné“ vyrazit na ni...
Čtěte více z deníku Článek
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: