Turkmenistán

Vnitropolitická charakteristika

  • 2.1. Stručná charakteristika politického systému
  • 2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Turkmenistán je prezidentskou republikou. Role prezidenta v životě země je výjimečně velká. Prezident je hlavou státu (a vrchním velitelem ozbrojených sil) a zároveň hlavou vlády (Kabinetu ministrů). Prezident vydává výnosy, nařízení atd., které mají platnost na celém území země, podepisuje popř. zamítá zákony, přijaté parlamentem, jmenuje a odvolává představitele státní správy, řídí realizaci zahraniční politiky atd.

 Nejvyšším zástupitelským orgánem je Národní rada (Chalk maslachaty). Jeho členy jsou prezident, poslanci parlamentu (medžlisu), předseda Nejvyššího soudu, předseda Nejvyššího hospodářského soudu, generální prokurátor, členové kabinetu ministrů, hlavy krajských, okresních a místních administrativ (tzv. velajátů, etrapů, šacherů). Národní rada posuzuje např. změny ústavy a potřebu uskutečnit referendum, vypracovává základní směry rozvoje států, ratifikuje a ruší dohody o mezistátních uniích apod. Rozhodnutí Chalk maslachaty realizuje prezident, Medžlis a další státní orgány. Národní rada má právo vyjádřit nedůvěru prezidentovi a vyhlásit referendum o jeho odvolání z funkce.

Nejvyšším zákonodárným orgánem je Medžlis (profesionální parlament s 50 poslanci, zastupujícími územní jednotky země), který přijímá zákony (a jejich změny), vyhlašuje prezidentské a parlamentní volby, schvaluje programové prohlášení vlády, státní rozpočet atd. Medžlis má 5 výborů - pro ekonomiku a sociální politiku, pro vědu, vzdělání a kulturu, pro právní otázky, pro celkovou legislativu a pro mezinárodní a meziparlamentní styky. V souladu s ústavou disponuje právem zákonodárné iniciativy kromě Medžlisu rovněž prezident a Kabinet ministrů. Volby do obou komor se uskuteční v prosinci 2007.

V Turkmenistánu do smrti prezidenta Nijazova vládl zcela totalitní režim. Bývalý prezident byl absolutním vládcem, nechal se nazývat Turkmenbaši (Otec všech Turkmenů) a ve svých rukou koncentroval veškerou moc (zároveň jako předsedou vlády). Jeho tvrdý diktátorský režim byl i na poměry Střední Asie ojedinělý. 

Nový prezident Berdymuhammedov byl zvolen v únoru 2007 (89% hlasů). Vyhlásil kurs liberalizace režimu – započal odbožštění Turkmenbašiho, obnovil vyplácení penzí a nemocenské, otevřel uzavřené okresní polikliniky. Také povolil vysokoškolské vzdělání, kde umožnil vyučování v ruštině (návrat 23.000 pedagogů). Dále se zavázal, že umožní volný přístup k internetu, v Ašchabadu tak má začít fungovat jedna internet kavárna. 

V Turkmenistánu je oficiálně zaregistrována jediná politická strana - Demokratická strana. Prezident Berdymuhammedov pomalu přistupuje k propouštění politických vězňů.

 

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

Hlavou státu je prezident  Gurbangula Berdymuhammedov, který je zároveň hlavou vlády (Kabinetu ministrů) a vrchním velitelem ozbrojených sil. Prezident vydává výnosy a nařízení, mající platnost na celém území země, podepisuje popř. zamítá zákony, přijaté parlamentem, jmenuje a odvolává představitele státní správy, řídí realizaci zahraniční politiky atd.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice