Venezuela

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Bezesporu nejvýznamnější událostí r. 2006 byly prezidentské volby, jejichž výsledek měl přímý dopad i na ekonomickou sféru. Vítězem těchto voleb se stal dosavadní prezident Hugo Chávez Frías a jeho strana MVR (Movimiento Quinta Republica), jehož politika znárodňování celých oborů (energetika, telekomunikace aj.), velkých průmyslových závodů a postupné vyvlastňování středního a malého průmyslu s vyvlastňováním zemědělské půdy, orientuje směr dalšího vývoje země, k budování tzv. socialismu XXI. století.

Politika porušování práv soukromého vlastnictví a postupná likvidace soukromého sektoru nedává dobré perspektivy pro výraznější uplatnění českého zboží na venezuelském trhu.

Z pohledu orientace zahraniční politiky se Chávezova vláda zaměřuje na tzv. regionální ekonomickou solidaritu, která spočívá v dodávkách venezuelské ropy při preferenčních cenách a výhodných dlouhodobých úvěrech, které mají spíš formu donací, a to výměnou za politickou podporu Cháveze a jeho hegemonistických cílů na celém regionu Latinské Ameriky a Karibiku. Ekonomická spolupráce s ideově spřízněnými režimy (Kuba, Írán, Bělorusko, Čína, KLDR), Ruskem, levicovými režimy Latinské Ameriky (Bolívie, Ekvádor, Nikaragua, Argentina), diktátorskými režimy v Africe (Zimbabwe, Angola, Gambie) nabývá na síle.

V r. 2007 pokračovaly další restrikce v dovozech a jejich přísná kontrola. Nová omezení dovozu postihnula především soukromý neropný sektor, a měla dopad na ceny v zemi vyráběných produktů a zásobování trhu z domácí produkce. První problémy v nedostatcích zásobování trhu základními potraviny se začaly projevovat v závěru r. 2006 a v lednu 2007 (nedostatek mléka, hovězího masa, cukru, kuřat, mouky, kávy aj.), přičemž se problematika zásobování trhu dále prohlubovala v průběhu r. 2007 (fazole, rýže, vejce, těstoviny, sušené mléko a mléčné produkty aj.).

Prezident Hugo Chávez v posledních týdnech začal mluvit i o znárodňování v potravinářském průmyslu a velkých řetězců supermarketů a obvinil obchodní řetězce a malé obchodníky ze spekulací a hromadného zatajování zásob potravin, které však ve skutečnosti v zemi nejsou.

Namísto stanovení pravidel vhodné státní průmyslové politiky, kontroly ekonomického vývoje a modifikací v závislosti na směnném kurzu bolívaru k dolaru, se venezuelská vláda ubírá cestou potlačování dovozů soukromého sektoru a jejich nahrazováním národní produkcí, která je však nedostatečná, neodpovídající požadavkům národních zpracovatelů a trhu a není schopná zajistit potřeby obyvatelstva. Dochází tedy k omezování dovozů (viz předchozí text), přičemž místní výrobci mají mít zaručen přednostní přístup k devizám na dovozy stejných nebo obdobných výrobků, které sami vyrábějí, což však zákonitě povede jen k růstu cen národní produkce a k nedostatečnému zásobování trhu. Státní subvence na dovoz potravinářského zboží pro síť nejchudších obyvatel MERCAL jsou nízké a nekryjí náklady soukromých dovozců, které vláda nutí financovat takovéto dovozy z vlastních zdrojů.

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

Venezuela se ocitá, díky své zahraniční i vnitřní politice a nastoupené cestě k tzv. socialismu XXI. století v určité izolaci, do země jezdí převážně jen oficiální vládní delegace ze spřátelených zemí (Írán, Malajsko, Indonésie, Čína), nebo nejchudších zemí (Gambie aj.), přičemž prezident Chávez není zván k oficiálním návštěvám do významných destinací v zahraničí. Zahraniční aktivity Venezuely se soustřeďují na problematická a mnohdy riziková teritoria jako je Írán, Čína, Libye, Bělorusko, Zambie, Zimbabwe, Nigerie a Severní Korea.

V daňové oblasti se očekává trend dalšího zvyšování daní, především z příjmu, právnických a fyzických osob a daní z těžby ropy multinacionálními společnostmi. Naopak k 1. 3. 2007 byla snížena daň z přidané hodnoty (IVA - DPH) o 3 % a od 1. 7. 2007 o další 2 %, což znamená, že současná platná DPH činí 9 %.

V r. 2007 se dále očekává schválení měnové reformy, která bude eliminovat tři nuly v měnové jednotce bolívar a nová měnová jednotka tzv. Bolívar Fuerte má vstoupit v platnost 1. 1. 2008.

Prezident Chávez vyhlásil zákon, který klasifikuje výrobky zboží první základní potřeby za veřejný užitek, což umožní pokračování znárodňovacích procesů.

Vyhlásil etapu zahájení příprav emise paralelních bartrových peněz (tzv. trueques) určených pro nejchudší venkovské vrstvy obyvatelstva, které mají představovat jakousi dávno přežitou formu poválečných potravinových přídělových lístků, směnitelných pouze regionálně a pouze na některé druhy výhradně základních potravin první potřeby.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Nové možnosti pro české exporty je třeba bedlivě sledovat vzhledem k tomu, že tyto jsou zcela závislé na orientaci politického systému po prezidentských volbách v r. 2006.

V každém případě bude zapotřebí vytrvale pokračovat v úsilí při hledání nových kontaktů na významné státní organizace, zejména na státní ropnou společnost:

Petróleos de Venezuela /PDVSA/ - možnosti vývozu bezešvých uhlíkatých trubek velkých rozměrů na ropu a plyn, čističky průmyslových odpadů a spalovny, ropné armatury, přečerpávací stanice, vybavení opravárenských dílen obráběčkami aj., na

Compaňía Venezolana de Guayana /CVG/ - dodávky strojů a zařízení pro povrchovou těžbu, manipulaci, nakládku a vykládku minerálu železné rudy a jeho zpracování, vývoz odvalků a materiálu ze železa a oceli, žáruvzdorného keramického materiálu a vybavení hliníkáren, opravárenských dílen obráběcími a tvářecími stroji,

loděnice DIANCA na vybavení doků a opravárenských dílen apod.

Dále doporučujeme soustředit aktivity na akvizici nových produktů českého průmyslu, zejména strojírenských a dopravních prostředků, strojů a zařízení pro těžbu uhlí, chemických produktů, zařízení pro potravinářský zpracovatelský průmysl, linky na chov a porážku drůbeže a skotu, hotových průmyslových výrobků a spotřebního zboží pro soukromý sektor apod. Je však zapotřebí, aby všechny české subjekty zahraničního obchodu, které mají zájem do Venezuely proniknout, zvýšily podstatnou měrou své obchodně akviziční aktivity a vytvářely ZÚ Caracas ty nejvhodnější podmínky pro prezentaci svých výrobně exportních programů na tomto trhu a zlepšily formy své komunikace se ZÚ Caracas.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice